Intermittent Fasting - Dorota Perkins

Krwiodawstwo podczas postu okresowego.

Krwiodawstwo podczas postu okresowego.

Na początku tego artykułu chciałabym zaznaczyć, że nie jestem lekarzem medycyny. W przypadku chęci oddawania krwi podczas postu należy w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza lub skonsultować się z placówką krwiodawstwa. 

W artykule tym dowiecie się na temat zaleceń dietetyków w kwestii żywienia w okresie honorowego krwiodawstwa. Znajdziecie też informacje na temat przeciwwskazań do oddawania krwi. Ponadto przytoczę wypowiedzi osób które stosują post okresowy a są również honorowymi dawcami krwi. Do wszystkich informacji podanych w tym artykule zostaną załączone linki do stron z których pobrałam informacje.

Co na temat krwiodawstwa mówi oficjalna strona poświęcona tej tematyce?

Na samym początku w celu zweryfikowania podstawowych informacji na temat krwiodawstwa postanowiłam odwiedzić stronę internetową https://krwiodawcy.org/  Na stronie tej można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat oczywiście krwiodawstwa. Na jednej z podstron jest informacja na temat przeciwskazań do oddawania krwi. Wśród długiej listy nie znalazłam nic na temat diet, jednakże jest wzmianka na temat produktów spożywczych bogatych w żelazo. Na podstronie czytamy: „Najczęstszą przyczyną dyskwalifikacji i niedopuszczenia dawców do oddania krwi lub jej składników jest zbyt niski poziom hemoglobiny. Przypomnijmy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Określa ona  wartości minimalne stężenie hemoglobiny dopuszczające dawcę do oddania krwi. Dla kobiet oznaczona jest wartość (125 g/l) i dla mężczyzn (135 g/l). A czym w ogóle jest hemoglobina? Hemoglobina, oznaczana skrótami Hb lub HGB to czerwony barwnik krwi. Białko zawarte w erytrocytach, którego zasadniczą funkcją jest transportowanie tlenu – przyłączanie go w płucach i uwalnianie w tkankach. Aby uniknąć sytuacji dyskwalifikacji osób chcących oddać krew Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informują ich o zasadach stosowania odpowiedniej diety bogatej w żelazo…”.

Zachodzi więc pytanie czy Post Okresowy może mieć negatywny wpływ na żelazo w organizmie?

Otóż nawet na poście okresowym ważna jest zbilansowana dieta bogata w produkty zawierające żelazo. Jeżeli we krwi znajdują się jakieś chore, upośledzone komórki krwi to zostaną one usunięte w wyniku tzw. autophagy, i zastąpione nowymi zdrowymi komórkami. Zwłaszcza na początku Postu Okresowego autophagy może zachwiać wyniki krwi właśnie z tego względu. W związku z tym nie polecałabym oddawania krwi w początkowym okresie Postu Okresowego, mam na myśli pierwszych kilka miesięcy.

Pamiętam, że zrobiłam sobie testy krwi w początkowym okresie Postu Okresowego i okazało się, że leukocyty (białe ciałka krwi) miałam obniżone. Pomimo to czułam się niesamowicie dobrze, pełna energii i zdrowia. Nadmienię tylko że wszystkie inne wyniki były świetne włączając hemoglobinę.       Należy też zwrócić uwagę na inną istotną substancję w naszej krwi, a mianowicie glukozę. Glukoza we krwi występuje w raczej niskim stężeniu podczas Postu Okresowego, więc jeśli się odpowiednio nie przygotujemy mamy realnie większą szansę na omdlenia, zawrotów głowy czy też złego samopoczucia.

Na stronie Dietetycy.org.pl można zobaczyć artykuł pod tytułem „Wskazówki żywieniowe dla dawców krwi”. W artykule można przeczytać:  „…Nawet doświadczeni krwiodawcy mogą doświadczyć skutków ubocznych takich jak zawroty głowy, zmęczenie czy omdlenia. Jednym ze sposobów zminimalizowania zagrożeń jest odpowiednie żywienie przed oraz po oddaniu krwi. Jedzenie oraz picie odpowiednich pokarmów pomaga w szybszej rekonwalescencji oraz pomaga uzupełnić braki witamin i składników mineralnych…” Serdecznie zachęcam do odwiedzenia obu stron. Warto też zajrzeć tutaj Legionhdk.pl – strona na której znajdziecie również informacje na temat odżywiania w okresie oddawania krwi.

blood

Osobiste doświadczenia krwiodawców na poście okresowym.

Kolejnym krokiem zmierzającym do zebrania wiedzy na temat Postu Okresowego i krwiodawstwa, było przyjrzenie się osobistym doświadczeniom samych krwiodawców. Spojrzałam na fora anglojęzyczne gdzie Post Okresowy w odniesieniu do krwiodawstwa jest bardziej rozpowszechniony. Zawarte poniżej wypowiedzi są subiektywnymi opiniami. Nie są w żadnym przypadku dowodem, dlatego należy podchodzić do nich z rezerwą, nie mniej jednak interesujące.

Zauważyłam, że sporo osób na Poście Okresowym a którzy są krwiodawcami używają następującego modelu żywienia.

Dzień postu -> normalny dzień -> normalny dzień + oddanie krwi -> normalny dzień. Wygląda na to, że dzień przed oddaniem krwi, dzień podczas oddania krwi i dzień po nie są na poście.  Spójrzcie na poniższe wypowiedzi, są dosyć ciekawe.

Co mówią krwiodawcy?

Nika – forumowiczka na stronie The fast diet pisze, że powinno się zmienić trochę post w czasie kiedy chcemy oddawać krew. Uważa ona, że powinno się dostarczyć naszemu ciału wystarczająco dużo „paliwa” aby mógł się sam zregenerować. Pisze ona, że raz nie zastosowała wystarczająco odżywczej diety i po oddaniu krwi czuła się jakby miała zemdleć. Nika wyjaśnia, że zbierało jej się na wymioty. Było jej zimno i w rezultacie musiała poczekać kilka godzin zanim mogła pójść do domu.

Forumowicz – Sedger na tej samej stronie pisze:  każdy dawca reaguje odmiennie, dla niego samego sesje nigdy nie były takie same. Pisze on też, że tak naprawdę każdy może czuć się niedobrze po oddaniu krwi nawet osoba która nie stosuje postu.

Forumowicz – MityMax96 na stronie MyFitnessPal pisze, że cukier we krwi jest bardzo niski podczas postu dlatego oddanie krwi w dniu postu nie jest raczej wskazany.

Znalazłam też filmik na You Tube Low Carb Cory który jest dawcą i uważa, że nie powinno się oddawać krwi w czasie dnia postu za względu na niski poziom cukru co może doprowadzić do utraty przytomności.

Podsumowując myślę, że krwiodawstwo w czasie Postu Okresowego wymaga starannego przygotowania. Warto udać się do swojego lekarza lub placówki krwiodawstwa i przedyskutować najlepszy plan tak aby nasz organizm nie ucierpiał. Sama osobiście odstąpiłabym od postu na dwa dni przed, w czasie i dwa dni po oddaniu krwi. Byłaby to jednak moja osobista preferencja i również poszłabym do lekarza aby się upewnić w swoich zamierzeniach. Tymczasem bardzo dziękuję za przeczytanie tego artykułu, a jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Postu Okresowego zachęcam do odwiedzenia mojej grupy na Facebooku do której linka podaję tutaj https://www.facebook.com/groups/161198694495436/

blood

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: