Intermittent Fasting - Dorota Perkins

Badania naukowe potwierdzają skuteczność i zalety Postu Okresowego (Intermittent Fasting)

Post okresowy zalety i efekty.

1. Post okresowy lub z angielskiego Intermittent fasting jest doskonałym narzędziem do utraty wagi.

Badania naukowe wykazały, że Post Okresowy jest doskonałym narzędziem do utraty wagi.  Badanie naukowe z 2015 roku wykazało, że nawet post przeprowadzany co drugi dzień przez okres 3-12 tygodni może skutkować w aż siedmio procentowym ubytku wagi ciała. Może to doprowadzić do utraty 3.5-5.5 kg samej tkanki tłuszczowej.

Inne badanie naukowe zostało wykonane na 71 ochotnikach, którzy pościli przez 5 dni w tygodniu spożywając tylko 750-1100 kalorii dziennie. Ochotnicy powtarzali tą rutynę co trzy miesiące w trzech cyklach co pozwoliło na przeciętną utratę około 3kg tkanki tłuszczowej bez uszczerbku na masie mięśniowej. Badanie to wykazało, że również zmniejszył się ogólny stan zapalny organizmu. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie „brzuszka” to Post Okresowy jest świetnym rozwiązaniem. Należy pamiętać że nasze organy wewnętrzne mogą być otłuszczone co może sprzyjać rozwojowi chorób, także również w tych rejonach będzie następowało „odtłuszczenie” organizmu.

2. Poszczenie wspomaga wydzielanie ludzkiego hormonu wzrostu HGH (Human Growth Hormone).

Ludzki Hormon Wzrostu (LHW), jest naturalnie wytwarzany przez nasz organizm jednakże pozostaje aktywny w naszym obiegu krwionośnym tylko przez kilka minut. LHW jest efektywnie wykorzystywany w leczeniu znacznej nadwagi i pomaga w budowaniu masy mięśniowej, jest też ważny w spalaniu tkanki tłuszczowej. LHW pomaga wzmocnić siłę mięśni co może również poprawić  Wasze ćwiczenia siłowe. Jeśli połączymy te dwa elementy będziecie mieli w rękach narzędzie czy też maszynę do spalania tłuszczu.

3. Poszczenie jest dobre dla sportowców.

Udowodniono, że poszczenie przynosi pozytywne efekty na masę mięśniową jak również inne markery u profesjonalnych sportowców. Tłumaczy się to przede wszystkim tym, że poszczenie znacznie przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, gdy w tym samym czasie przyrasta tkanka mięśniowa w związku z naturalną produkcją Ludzkiego Hormonu Wzrostu. Tradycyjnie radzi się sportowcom aby spożywali duże ilości białka pół godziny po ukończeniu ćwiczeń aby budować masę mięśniową i obniżyć tkankę tłuszczową. Natomiast poszczenie jest doradzane podczas dni treningowych, a jedzenie w czasie zawodów.

Świetnym przykładem tego że Post Okresowy przynosi pozytywne efekty jest przykład Apc Arkadiusza Pawła Cielasa, którego mam przyjemność gościć na grupie poświęconej tematyce Postu Okresowego https://www.facebook.com/groups/161198694495436/?ref=group_header  Arek osiągnął niesamowite rezultaty w stosunkowo krótkim czasie stosując jednocześnie Post Okresowy i ćwiczenia siłowe jak również odpowiednio zbilansowaną dietę w okienku żywieniowym, zresztą zobaczcie sami. 38852876_1637897749653311_1216152653088686080_n

 

4. Poszczenie reguluje wrażliwość insulinową.

Spożywanie zbyt wielu  węglowodanów i cukru może doprowadzić do insulino oporności. To może w rezultacie doprowadzić do przewlekłych chorób takich jak Cukrzyca typu 2. Jeśli nie chcecie doprowadzić swojego ciała do tego stanu bardzo ważne jest aby utrzymywać wrażliwość insulinową w czym poszczenie niesamowicie pomaga.

Badanie naukowe opublikowane w World Journal of Diabetics udowodniło że Intermittent Fasting czyli Post Okresowy stosowany przez osoby w cukrzycą typu 2 znacząco poprawił ważne wskaźniki takie jak waga ciała oraz poziom glukozy we krwi.

Jeszcze inne badanie naukowe dowiodło, że post okresowy był tak samo efektywny jak obniżenie wartości kalorycznej w obniżeniu tkanki tłuszczowej otaczającej organy wewnętrzne. Jeżeli cierpisz na stan przed cukrzycowy lub masz problemy z wrażliwością insulinową to Post Okresowy może pomóc w uregulowaniu tych problemów.

5. Poszczenie reguluje poziom greliny – hormonu głodu.

Grelina to hormon głodu, jest odpowiedzialna za zasygnalizowanie Tobie, że jesteś głodna/y. Różnego rodzaju diety mogą czasem doprowadzić do wzrostu produkcji tego hormonu co może prowadzić do wzmożonego głodu. Jeśli chodzi jednak o Post Okresowy to początkowo możemy czuć głód przez pierwsze pare dni po czym poziom greliny ulega wyregulowaniu i nie czujemy już napadów głodu tak jak to się dzieje przy stosowaniu innych diet.  Post Okresowy pomaga nam rozpoznać kiedy naprawdę jesteśmy głodni.

6. Poszczenie może przyczynić się do obniżenia poziomu trójglicerydów.

Jeśli spożywamy zbyt wiele złego cholesterolu poziom trójglicerydów może się podwyższyć zwiększając przy tym ryzyko chorób serca. Post Okresowy obniża poziom złego cholesterolu obniżając jednocześnie trójglicerydy w tym procesie. Innym interesującym zjawiskiem jest to, że Post Okresowy nie ma wpływu na tzw. dobry cholesterol, z pewnością go nie obniża.

7. Poszczenie może spowolnić procesy starzenia się.

Badania na szczurach wykazały iż Post Okresowy wydłużył ich życie. Jedno z badań naukowych wykazało, że Post Okresowy obniżył wagę ciała u szczurów i  wydłużył długość ich życia. Inne badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że grubsze myszy żyły dłużej bo zastosowano u nich Post Okresowy. Natomiast grupa kontrolna chudszych mysz, które nie miały Postu Okresowego żyły krócej. Oczywiście nie ma jeszcze badań dotyczących Postu Okresowego i długości życia przeprowadzanych na ludziach, jednakże badania na zwierzętach są bardzo obiecujące.

Osobom, które chcą się dowiedzieć więcej na temat Postu Okresowego jak i porozmawiać na ten temat z innymi osobami także Arkiem, którego zdjęcie widzieliście powyżej zachęcam do odwiedzenia mojej grupy na Facebook – https://www.facebook.com/groups/161198694495436/?ref=group_header

Pozdrawiam
Dorota Perkins

Bibliografia poniżej. Jeśli któryś z linków nie działa po kliknięciu proszę skopiować i wkleić w przeglądarkę.

2015 Oct;73(10):661-74. doi: 10.1093/nutrit/nuv041. Epub 2015 Sep 15.
Effects of intermittent fasting on body composition and clinical health markers in humans. Link do artykułu : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26374764

Fasting-mimicking diet and markers/risk factors for aging, diabetes, cancer, and cardiovascular disease. Min Wei1,*, Sebastian Brandhorst1,*, Mahshid Shelehchi1, Hamed Mirzaei1, Chia Wei Cheng1, Julia Budniak1, Susan Groshen2. Link do artykułu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26374764

Effects of intermittent fasting on health markers in those with type 2 diabetes: A pilot study. Terra G Arnason, Matthew W Bowen, and Kerry D Mansell. Link do artykułu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5394735/

Short-term modified alternate-day fasting: a novel dietary strategy for weight loss and cardioprotection in obese adults. Varady KA1, Bhutani S, Church EC, Klempel MC. Link do artykułu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19793855

Influence of short-term repeated fasting on the longevity of female (NZB×NZW)F1 mice
Author links open overlay panel. HiroshiSogawaChiharuKubo. Link do artykułu: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0047637400001093

 

Jeśli artykuł Ci się podobał Subskrybuj, a otrzymasz powiadomienia o kolejnych artykułach, które będą pojawiały się na blogu.

[mc4wp_form id=”1374″]

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: